Kümes Ürünlerimiz

Tavuk eti Protein miktarı bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Tavuk eti insan beslenmesi için gerekli olan bütün esansiyel amino asitleri içermektedir, bu nedenle protein kalitesi yüksektir. İhtiva ettiği enerji miktarı diğer etlere nazaran daha düşüktür. Tavuk eti B kompleksi vitaminlerinden niğasini bol miktarlarda içermektedir.

Günde 100 gr. beyaz tavuk eti tüketilmesiyle ağır işlerde çalışanların bile günlük gereksinimlerinin büyük bir miktarı karşılanmaktadır. Tavuk eti sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, kükürt, klor ve iyot bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir.

Hemen Sipariş Verin

Küçük Baş Ürünlerimiz

Etin insan beslenmesi bakımından diğer önemli özelliği mineral içeriği ve yapısının zenginliğidir. Bugüne dek 15 ayrı mineral maddenin insan organizması tarafından alınmasının şart olduğu tespit edilmiştir. Hayvan vücudunda yaşam için önemli mineraller bulunmaktadır.Ette bulunan mineral maddelerin başında potasyum gelir. Bunu sırayla fosfor, sodyum, klor, magnezyum, kalsiyum, demir, bakır, vb.

Etteki mineral maddeler arasında insan beslenmesi açısından en önemlisi demirdir. Et kaynaklı demir diğer kaynaklardan alınana göre %30 daha fazla sindirilmektedir. Ette mevcut olan mineral maddelerin çoğu insan organizması için alınması şart olan minerallerdir. Kalsiyum hariç insan metabolizması için gerekli olan diğer bütün mineral maddelerin normal düzeyde et tüketmekle karşılanabileceği belirtilmiştir.

Hemen Sipariş Verin

Büyük Baş Ürünlerimiz

Kırmızı Et

Etin gıda maddesi olarak en önemli özelliği PROTEİN içermesidir. Protein miktarı ve kalitesi, insan beslenmesi bakımından en başta gelen gıda maddesi grubudur. Hayvansal kaynaklı proteinler ve bunlar içerisinde et proteinleri insan için gerekli olan esansiyel amino asitleri yeterli ve dengeli bir şekilde içerdikleri gibi bu proteinlerin insan tarafından hazım ve bünyede kullanılabilirlikleri de bitkisel proteinlerden daha üstün ve yüksek biyolojik değerlerdir. Yapılan bir çok araştırmada, et proteinlerinin normal miktarlarda tüketildiğinde,diğer proteinlerle desteklenmemiş olsa dahi vücudun doğal büyüme ve gelişimini sürdürdüğünü ve normal fizyolojik fonksiyonlarını yapabilmesine imkan sağladığını gösterir.

Etin insan beslenmesi bakımından ikinci önemli özelliği, etin ve özellikle karaciğerin, B gurubu vitaminlerinden beslenme için esansiyel BI (titamin), B2 (riboflavin), nisasin,folasin, B6 (pyidoksin) ve B12 vitaminlerince en zengin kaynakların başında gelmesi nedenidir.

Hemen Sipariş Verin